Galeria z m@łpą 8 - Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi

W piątek 26 stycznia 2007 r. zainaugurowana została 8 edycja Galerii z M@łpą, czyli wystawa prac studentów Arytystycznej Grafiki Kompuetrowej.
Tym razem pod tytułem "Reinterpretacje".
Prace prezentowane na wystawie zostały zrealizowane w ramach zajęć z Fotografii prowadzonych przez dr Marka Herbika na II semestrze studiów dziennych Wydziału Grafiki.
Tematem ćwiczenia jest indywidualna próba interpretacji zjawisk zachodzących w wybranym obrazie malarskim takich jak światło, kolor i faktura oraz przeniesienie ich do świata fotografii i technik cyfrowych (użyte narzędzia to: aparat cyfrowy, skaner, tablet, oraz program do obróbki zdjęć Photoshop i 3ds Max – program do tworzenia grafiki trójwymiarowej).

Efektem studenckich doświadczeń są prace malarsko-graficzne (!?), które u swych podstaw miały określoną stylistykę i środki wyrazu wybranego malarza, a w dalszej części przekształcone zostały indywidualnym podejściem studenta wspartym możliwościami jakie daje współczesna technika cyfrowa. Efekty tych reinterpretacji są zdumiewające; widzimy oto obrazy, które znamy i których nie znamy jednocześnie, zaczynamy zastanawiać się – co to jest? I jak zostało zrobione?. Spytać można autorów lub odpowiedzieć sobie samemu, ale wrażenie i uznanie z pewnością nie zmaleje.

Ćwiczenie tego rodzaju jest przykładem realizowanej w dydaktyce Wydziału Grafiki koncepcji praktycznego łączenia elementów z zakresu klasycznej wiedzy ogólnoplastycznej z współczesną technologią komputerową, aliansu erudycji i kreatywności, procesu badawczego i …zabawy.